Duhovni forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Duhovni komentari na nedavne predsjedničke izbore

Go down

Duhovni komentari na nedavne predsjedničke izbore Empty Duhovni komentari na nedavne predsjedničke izbore

Post  BrD Wed Jan 13, 2010 10:47 am

Kako zemlja s oko 80% katolika, pored kandidata deklariranog katolika izabire deklariranog agnostika?

1. Zato što 50-ak posto građana, među kojima vjerojatno i mnogi katolici, nisu preuzeli odgovornost za vlastitu zemlju. Idealno nikad neće biti, ali ako želimo da nam bude bolje, svatko treba preuzeti svoj dio odgovornosti za opće dobro.

2. Zato što katolicima kandidat deklarirani katolik nije bio uvjerljiv. Osobno sam mu dao glas, jer ga držim svojim prijateljem, budući da imam iskustvo iz prve ruke koliko je pomogao ljudima koji su ga tražili, a da mu nisu bili ni rod ni veza. Drugi vjerojatno nemaju takvo iskustvo s njim, a vjeruju sve što novine pišu, a bile su jako neprijateljske prema njemu. Uloga medija i lakovjernost puka, ali i strategija izborne kampanje u drugom krugu pojačale su dojam neuvjerljivosti. Nije trebao gubiti živce - ako predstavlja katolika, nije trebao đonom napadati na suparnika. Zar je "dobar" katolik svađalica i agresivac? Zar se u Crkvi ne uči kako je potrebno dobrim svladati zlo?

3. Zato što i katolike najviše boli nepravda, pa bi htjeli vjerovati jednome novome liku - iako nije iz njihova kruga, ili baš zato što nije iz njihova kruga - da će on nešto po tom pitanju učiniti, a ne žele vjerovati jednom starom liku za kojeg drže da se nije previše oko toga trudio, pa onda valjda neće ni ubuduće. Može li se ovdje primijeniti ona: Nitko nije prorok u svom zavičaju?

4. Zato što su i katolici podložni predrasudama: tko je bolje obrazovan, tko nije; tko je sa sela, tko nije; tko je Hercegovac, tko nije itd. Predrasude su uvijek pokazatelj izvjesne duhovne lijenosti.

5. Zato što katolici u Hrvatskoj u velikom dijelu ne žive vjeru kojoj pripadaju. Europsko komparativno istraživanje vrednota pokazuje da katolici u Hrvatskoj u načelu i deklarativno prihvaćaju nauk Crkve, ali bi ga bez problema kršili ako bi im to bolje odgovaralo s nekog drugog njihovog razloga. Ilustracija toga je i činjenica da ipak manji dio katolika nedjeljom ide u Crkvu i redovito na ispovijed?

6. Zato što vjerojatno još uvijek postoji mentalitet da je vjera nešto isključivo osobno, da se Crkva treba držati sakristije i da je duhovnost privatna stvar pojedinca. Idući u tom smjeru možda i Hrvatska postaje sve sličnija Španjolskoj. Ili možda Meksiku?

7. Zato što vjerujem da Gospodina Boga ništa od ovoga ipak nije iznenadilo. Mene je, ali njega nije. Stoga mu vjerujem, i s povjerenjem u Njega želim preuzeti i svoj dio odgovornosti, za ovu našu zemlju koju nam je povjerio, i ljude koje je sve stvorio kao svoju djecu. Idemo nastaviti raditi. Počinjem od sebe: Bože, smiluj se meni grešniku. Budi volja Tvoja.

BrD

Posts : 10
Join date : 2010-01-03

Back to top Go down

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum