Duhovni forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

"Jedanaestorica na duhovnom 'treningu'".

5 posters

Go down

"Jedanaestorica na duhovnom 'treningu'". Empty "Jedanaestorica na duhovnom 'treningu'".

Post  bdM Fri Jul 02, 2010 10:39 am

+
Dragi duhovni forumaši, anticipiram ovdje vijest koja će uskoro izaći na: www.karmel.hr. Pozivam sve sudionike ovih duhovnih vježbi da ostave svoj komentar s dojmovima, prijedlozima, savjetima...

Lijep pozdrav iz remetskoga Karmela.

brat Dražen-Marija


«Jedanaestorica na duhovnom 'treningu'»
25.-27.6.2010. ZAGREB (REMETE) – U jeku svjetskoga nogometnog prvenstva Karmel u Remetama ponudio je «momčadi» od jedanaestorice mladića ne nogometno nego duhovno vježbanje. Posljednjeg vikenda u lipnju, od petka popodne do nedjelje navečer održane su duhovne vježbe za petoricu karmelićanskih postulanata i šestoricu ostalih mladića na temu duhovnoga poziva. Voditelj je bio o. Zdenko Križić, a animatori o. Dražen-Marija Vargašević i o. Stjepan Vidak.
Voditelj duhovnih vježbi govorio je o različitim načinima očitovanja duhovnoga poziva te o raspoznavanju njegove autentičnosti. Osobito je zastao na poteškoćama koje nastaju kod odaziva. Iz voditeljeva izlaganja progovaralo je bogato duhovničko iskustvo te je psihološkom tankoćutnostu razotkrivao moguće krive nakane i ohrabrivao za pravi put: «Ništa ne smije zauzeti Isusovo mjesto. Najvažnije je usmjeriti se prema njemu, a onda će se sve ostalo ispravno posložiti».
Središnji dio subotnjeg i nedjeljnog programa bila je euharistija koju su glazbeno animirali sami sudionici. Posebno iznenađenje bilo je predslavljenje nedjeljne euharistije od strane nedavno zaređenoga o. Joana Hadzieva i njegov mladomisnički blagoslov.
U subotu navečer, na euharistijskome klanjanju u crkvi, u srcu svetišta Majke Božje Remetske, sudionicima su se pridružili karmelski klerici i sjemeništarac. Pri tome je postojala mogućnost duhovnoga razgovora i sakramenta pomirenja. Prije toga i provincijal o. Vinko Mamić susreo se sa svakim od mladića.
Priliku za ležerniji razgovor i upoznavanje sudionici su imali tijekom zajedničke rekreacije i nedjeljne šetnje do sljemenskoga potoka Bliznec i kapelice Gospe od puta. Susretala su se tu iskustva započetoga pozivskog hoda onih koji čine prve korake u samostanu i bístrē svoje odluke s pitanjima mladića koji se traže i postupno ohrabruju za avanturu hoda za božanskim Učiteljem.
Remetski Karmel na ovaj je način otvorio svoja vrata mladićima koje Gospodin dotiče duhovnim pozivom: da im pomogne razaznati Božji glas, da ih ohrabri na nj odgovoriti te im molitvom i savjetom bude podrška na putu.


Cijenjene čitatelje pozivamo i na naš duhovni forum gdje sudionici ostavljaju dojmove s ovih duhovnih vježbi i gdje postoji mogućnost i Vašeg komentara ili pitanja. Naslov teme je: «Jedanaestorica na duhovnom 'treningu'».

bdM

Posts : 6
Join date : 2009-12-17

Back to top Go down

"Jedanaestorica na duhovnom 'treningu'". Empty komentar

Post  IT Fri Jul 02, 2010 10:10 pm

Zahvalan sam Gospodinu na ovim duhovnim vježbama, konkretno su govorile za moj život. Vrijeme ispunjeno molitvom, sakramentima i zajedništvom s braćom u intimnosti s Kristom. Preporučio bi ih svima onima koji tragaju za odgovorom o svom pozivu. Kušajte i vidite kako je dobar Gospodin!

IT

Posts : 2
Join date : 2010-04-13

Back to top Go down

"Jedanaestorica na duhovnom 'treningu'". Empty Re: "Jedanaestorica na duhovnom 'treningu'".

Post  pero Sat Jul 03, 2010 8:53 pm

Hvaljen Isus i Marija

Kao sudionik duhovnih vježbi koje su se održavale od 25.-27. Lipnja u Karmelu,mogu sa zadovoljstvom još jednom ponoviti Marijine riječi ,Marijin Fiat Bogu ali i ljudima :" Evo službenice Gospodnje ,neka mi bude po riječi tvojoj !“
Zahvalan sam Gospodinu što je mene grešnika odabrao i pozvao na ove naše duhovne vježbe,kako bi bolje razumio i uvidio kakav odnos Bog želi sa mnom,te što je to poziv na posvećeni život u sklopu redovničkog odnosno svećeničko redovničkog života,i s koliko posebnosti me priprema i nuka na savršeniji život,posvećeniji život u zajedništvu sa njime i braćom koju mi daje na dar.Duhovne vježbe kojih sam bio svjedok tih dana,još svježih i okupanih raznovrsnim dojmovima ,mogu sabrati jednostavno u rečenicu ili riječ ; to je bio poziv na ljubav ! Poziv na jedan poseban odnos u kojemu se sam Bog otkriva svojem stvorenju u naklonosti,dobroti i gestama prepunim istinske Ljubavi Božje.Ovo su moje druge duhovne vježbe u Karmelu i iz svega proživljenog i naučenog,zapravo mogu zaključiti da Karmelićanska duhovnost jednostavnim dodirom daje okus i iskustvo kršćanske duhovnosti koja je prepuna sakrivenog blaga a koje dugogodišnji nositelji reda vješto i u ljubavi pred nas mlade,tek početnike u ovom Karmelskom hodu iznose i podučavaju.Blago njihovo je Krist,koje oni radosna lica prenose na nas novake,i to uspješno ! A od početka je bilo jasno da ovaj Karmelski hod(nadamo se doskora bosonogih karmelićana) nije samo hod ili hod u prazno ! Štoviše,to je snažno i hrabro,čak odvažno i zrelo koracanje uskim putem u otkrivanju vlastita poziva koji Gospodin upućuje onima koje je odabrao.Hrabrim i odvažnim momcima koji su spremni prihvatiti izazov i pustolovinu, ja bih rekao života ! Poziva koji nije samo trenutak za života zemaljskog nego se proteže i u vječnost.Premaleni smo da bi razumjeli što to znači,što nam nebeski Otac sprema i koliko nas ljubi,ali baš zbog te malenosti uzdarje je On naše i sigurnost da će sve biti dobro. To je poziv koji se ne odbacuje ili propušta,to je poziv koji se ognjem raspiruje,a raspiruje i pali ga sam Gospodin ! Naše je odazvati se i prepustiti se Njegovim naumima .Prepustiti se njemu jedinom da nas kroz razne kušnje prokuša i očisti kako bi Njegova prava i istinska ljubav uistinu zasjala u našim srcima i duši,te kao posvećenim dušama na kraju bila razlivena i upijena u svako srce,svakog čovjeka bez obzira na sve ! Biti spreman na Božju ljubav,to je poziv !
Ono što je izuzetno plijenilo moju ograničenu pažnju bila je smirenost,radost i susretljivost bosonogih karmelićana,a poglavito glavnog predavača o.zdenka koji je svojim dugogodišnjim redovničkim i svećeničkim odnosno životnim iskustvom oplemenio i produbio iskustva svih nas ovdje prisutnih i pozvanih. Nesebično u strpljenju i sa evanđeoskom toplinom .Bogu hvala što nam ga je providio !
Ove duh.vježbe bile su upečatljive i po mnogo toga što se i ne da prepričati,ali se mora reći da su bile prepune dinamike i intenziteta koji nije bio lagan,ali svi su nam pomagali i bodrili nas .Osim duhovnih predavanja vrijeme smo ispunjali molitvom s braćom karmelićanima,šetnjom u samoći i tišini jezera koje se sakrilo podno karmelske šume u srcu Remeta.A bilo je tu i druženja i s pjesmom i gitarom. Kruna i milost svega bile su fešte,slavlja svete Euharistije u kapelici duhovnog centra.Sam Bog je došao ,..tko može ili želi išta više ….od ovoga ….netko je uskliknuo ! vjera nas je hranila! Polaznici,kandidati ,ovih vježbi bili su spremni nesebično davati i unositi sebe u svaku aktivnost i iskustvom uspostavljenog zajedništva kojega nije manjkalo,a koje se iz dana u dan rasplamsavalo molitvom i dobrom klopom,uspjeli začeti i neka nova prava prijateljstva.Taj duh je prožeo ove naše duhovne vježbe.Spomenuo bih i tako važnu logistiku cijele ove priče.To su one nevidljive snage bez kojih ove duhovne vježbe ne bi uspjele,zanimljivo je koliko je bilo onih koji su utkali svoj doprinos kako bi sve ovo postalo zamislivo,kako bi sve bilo potpuno i kako bi dobrim rodom urodilo.Hvala remetskom kuharu našem karmelićanu bratu Nikoli i kuharici Ankici,svim poslužiteljima i svima kojima smo bili važniji od vlastite zjenice oka !
Ono što i danas odzvanja u duhu ovih naših susreta jeste istina da se čovjek jedino može ostvariti kroz suradnju s Bogom,te uz nesebično predanje koju ta suradnja potiče.
Gospodin nas zove na vjeru i to ne besciljna vjerovanja koja svijet zastupa i proklamira,nego čvrstu vjeru u Krista koji tu vjeru pretvara u čvrsto pouzdanje u Boga,Boga Oca.Pouzdanje koje je spremno prihvatiti Božji poziv na posvećeni život uz sve poteškoće,ali i shvatiti punom sviješću poziv kao nezasluženi dar.Sve je Božja milost ! A poziv, misterij kojega čovjek proniče ,ali stvarno i nikada u potpunosti.To je misterij koji čovjek sa sigurnošću nikada neće moći do kraja razumjeti i baš zato je potrebno moliti Boga za otkrivanje poziva i osluškivati u tišini svojega bića što Gospodin govori.
Meister Eckehart negdje veli ;Želim sjediti,želim šutjeti i želim slušati što Bog u meni govori..“
Hvala još jednom svim učesnicima ,ali i onima koji su sa nama bili u duhu i molitvi !
Horizonti su se proširili u kvantnim skokovima, a nepreglednost njina čini da je duša sita i sretna !

pero

Posts : 1
Join date : 2010-07-03

Back to top Go down

"Jedanaestorica na duhovnom 'treningu'". Empty Re: "Jedanaestorica na duhovnom 'treningu'".

Post  Bosko - ekstaza Tue Jul 06, 2010 9:18 pm

U Karmelu sam već 2-3 mjeseca kao postulant. Duhovne vježbe koje su se održale proteklog vikenda zapalile su u meni još više želju za nasljedovanjem Gospodina u karmelskoj duhovnosti. Program je bio pun dinamike i zanimljivosti, s tim da smo upoznali još braće koja se zanimaju za duhovnost Karmela. Ovim putem još jednom želim zahvaliti svima koji su se potrudili da se ove Duhovne vježbe održe.

Bosko - ekstaza

Posts : 1
Join date : 2010-07-06

Back to top Go down

"Jedanaestorica na duhovnom 'treningu'". Empty Re: "Jedanaestorica na duhovnom 'treningu'".

Post  karmel.vp Tue Jul 06, 2010 11:19 pm

Na proteklim duhovnim vježbama koje je vodio o. Zdenko Križić naglasak je stavljen na duhovni poziv i zvanje redovnika i svećenika. Iz velikog životnog iskustva o. Zdenko ukazao nam je kako često nema odlučujuću ulogu kod duhovnog poziva i zvanja neka izvanredna osobitost kandidata, kako postoje osobine, tj. vrline koje mnogo pomažu na putu prema duhovnom zvanju, ali i osobine koje otežavaju put. Usprkos jednih i drugih osobina o. Zdenko naglašava kako su odlučnost, ustrajnost i otvorenost tome da se mijenjamo i prilagođavamo zajednici jedne od ključnih vrlina koje obogaćene molitvom, sakramentima i rastom u vjeri dovode do duhovnih zvanja. Svoja duhovna izlaganja o. Zdenko potkrijepljivao je brojnim primjerima iz starozavjetnih i novozavjetnih biblijskih tekstova, a također i iz životnog iskustva. Duhovne vježbe protekle su u dobrom ozračju čemu je najviše pridonijelo zanimljivost izlaganja o. Zdenka, euharistija obogaćena pjesmom, propovjedima o. Zdenka, mladomisničkim blagoslovom o.Joana i entuzijazmom o. Dražena koji je prisustvovao na vježbama. Opuštenoj atmosferi pridonio je i izlet do potoka Bliznec i kapelice Gospe od puta.

karmel.vp

Posts : 1
Join date : 2010-07-06

Back to top Go down

"Jedanaestorica na duhovnom 'treningu'". Empty Re: "Jedanaestorica na duhovnom 'treningu'".

Post  Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Back to top


 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum